פרופ' יוסף לוין

פסיכיאטר מומחה בכיר

יונ

22

2024

תהליך היצירה ודירקטוריון הדמויות המופנמות: המקרה של קלוד דביסי

נכתב ע"י פרופ' לוין

נשאלת השאלה מהם התהליכים הפסיכולוגיים המובילים אמנים ליצור אמנות?

ככלל, התהליכים הפסיכולוגיים המובילים אמנים ליצור אמנות הם רבי פנים ויכולים להיות מושפעים משילוב של גורמים פנימיים וחיצוניים. הנה כמה תהליכים פסיכולוגיים מרכזיים מעורבים:

1. מוטיבציה פנימית

ביטוי אישי: אמנים יוצרים לעתים קרובות אמנות כאמצעי להביע את מחשבותיהם, רגשותיהם וחוויותיהם. מוטיבציה פנימית זו נובעת מצורך עמוק לתקשר ולבטא את מה שעשוי להיות קשה להעביר באמצעות מילים.

שמחה וסיפוק: מעשה יצירת האמנות יכול להביא שמחה וסיפוק רבים, הגשמת רצון פנימי לביטוי עצמי ולהישגים.

2. תהליכים קוגניטיביים

פתרון בעיות: יצירת אמנות כרוכה לעתים קרובות בפתרון בעיות מורכבות הקשורות לקומפוזיציה, צבע, איזון וצורה. זה מעסיק את היכולות הקוגניטיביות של האמן, מגרה יצירתיות וחשיבה חדשנית.

מצב זרימה: אמנים רבים חווים מצב של זרימה, שבו הם שקועים לחלוטין בעבודתם. מצב זה של מוטיבציה ממוקדת משפר את יכולתם ליצור ויכול להיות מתגמל מאוד.

3. תהליכים רגשיים

ויסות רגשי: אמנות יכולה לשמש פורקן טיפולי, המסייע לאמנים לנהל ולווסת את רגשותיהם. על ידי תיעול רגשותיהם לעבודתם, אמנים יכולים להשיג תחושה של קתרזיס.

תהודה רגשית: אמנים שואפים לעתים קרובות לעורר רגשות בקהל שלהם. הרצון להתחבר עם אחרים ברמה הרגשית יכול להניע את תהליך היצירה.

4. גורמים פסיכודינמיים

דחפים לא מודעים: על פי תיאוריות פסיכודינמיות, דחפים ותשוקות לא מודעים יכולים להשפיע באופן משמעותי על היצירה האמנותית. אמנות יכולה להיות דרך לאמנים לחקור ולהביע מחשבות וקונפליקטים לא מודעים.

גיבוש זהות: אמנות יכולה למלא תפקיד מכריע בפיתוח וחיזוק זהותו של אמן, לספק תחושה של מטרה ומשמעות.

5. השפעות חברתיות ותרבותיות

נרטיבים תרבותיים: אמנים מושפעים לעתים קרובות מהנרטיבים התרבותיים והחברתיים שהם נחשפים אליהם. עבודתם יכולה לשקף, לבקר או לתרום לנרטיבים אלה.

קהילה ומשוב: אינטראקציה עם אמנים אחרים והקהל יכולה לספק משוב, אימות והשראה, ולהניע עוד יותר את תהליך היצירה.

6. גורמים התפתחותיים וסביבתיים

חוויות מוקדמות: חוויות חיים מוקדמות, כולל חשיפה לאמנות ועידוד מאחרים משמעותיים, יכולות לעצב באופן עמוק את נטייתו של הפרט ליצירה אמנותית.

גירויים סביבתיים: סביבת האמן, כולל החלל הפיזי, החומרים הזמינים והאירועים הנוכחיים, יכולה להשפיע על תהליך היצירה והתפוקה שלו.

7. תכונות פסיכולוגיות

פתיחות לחוויה: אמנים לעתים קרובות מקבלים ציון גבוה על תכונת הפתיחות לחוויות, הקשורה ליצירתיות, סקרנות ונכונות לחקור רעיונות וחוויות חדשות.

חוסן: היכולת להתמיד באתגרים ובמכשולים היא קריטית לאמנים, ומאפשרת להם להמשיך ליצור למרות הקשיים.

8. היבטים נוירו-מדעיים

תפקוד המוח: אזורים מסוימים במוח, כגון קליפת המוח הקדם-מצחית ורשת ברירת המחדל, מעורבים בחשיבה יצירתית וביצירת רעיונות אמנותיים. נוירופלסטיות גם משחקת תפקיד, שכן המוח מסתגל ויוצר קשרים חדשים באמצעות הפרקטיקה של אמנות.

לסיכום, יצירת אמנות היא יחסי גומלין מורכבים של מוטיבציות פנימיות, תהליכים קוגניטיביים ורגשיים, השפעות פסיכודינמיות, גורמים חברתיים ותרבותיים, תנאים התפתחותיים וסביבתיים, תכונות פסיכולוגיות והיבטים נוירו-מדעיים. המסע של כל אמן הוא ייחודי, מעוצב על ידי שילוב של אלמנטים אלה.

אמנים בפעולתם: הדמיה בעזרת AI

כמה סופרים וחוקרים כתבו בהרחבה על התהליכים הפסיכולוגיים שמובילים אמנים ליצור אמנות. הנה כמה דמויות מפתח ותרומתן:

3. מיהַאי רוברט צִ'יקסֶנְטְמִיהַאיִי

ִצ'יקסֶנְטְמִיהַאיִי הציג את המושג "זרימה", מצב של טבילה מוחלטת ומעורבות בפעילות, אשר נחווה לעתים קרובות על ידי אמנים במהלך תהליך היצירה.

4. רולו מיי

מיי הדגיש את ההיבטים הקיומיים של היצירתיות, דן באופן שבו אמנים מתמודדים ומבטאים את הפחדים והתשוקות העמוקים ביותר שלהם באמצעות עבודתם, וראה ביצירתיות היבט יסודי של הקיום האנושי.

5. גרהאם וואלאס

וואלאס התווה מודל בן ארבעה שלבים של תהליך היצירה: הכנה, דגירה, הארה ואימות, המספק מסגרת להבנת האופן שבו אמנים מפתחים ומשכללים את רעיונותיהם.

6. ארתור קסטלר

קסטלר חקר את המפגש בין יצירתיות לבין דיסציפלינות, כולל אמנות, מדע והומור, והדגיש את חשיבותה של ביסוציאציה – שילוב רעיונות שונים ולא קשורים כדי לעורר יצירתיות.

7. הווארד גרדנר

גרדנר ניתח את חייהם של אנשים יצירתיים יוצאי דופן בתחומים שונים, כולל אמנות חזותית, כדי להבין את ההיבטים הקוגניטיביים וההתפתחותיים של יצירתיות.

8. אריך פרום

פרום דן ביצירתיות כתכונה אנושית חיונית ובחן את התנאים המטפחים או מעכבים ביטוי יצירתי, תוך שילוב פרספקטיבות פסיכואנליטיות והומניסטיות.

9. בטי אדוארדס

אדוארדס התמקדה בתהליכים הקוגניטיביים המעורבים ביצירה אמנותית, במיוחד כיצד פיתוח היכולת לראות אחרת יכול לשפר מיומנויות אמנותיות ויצירתיות.

מחברים אלה מספקים גוף עבודה עשיר ומגוון המסייע להבין את התהליכים הפסיכולוגיים הרבים המעורבים ביצירת אמנות.

10. אנטוני סטור

אנטוני סטור הוא סופר משמעותי נוסף שכתב על התהליכים הפסיכולוגיים המעורבים ביצירתיות, כולל יצירה אמנותית. בספרו "הדינמיקה של היצירה ", סטור בוחן את התהליכים הפסיכולוגיים והנסיבות האישיות שמניעים אנשים יוצרים, כולל אמנים. הוא בוחן את תפקידו של קונפליקט פנימי, את הצורך בבדידות ואת יחסי הגומלין בין כישרון לנוירוזה. רעיונות מרכזיים: קונפליקטים פנימיים: סטור דן באופן שבו קונפליקטים פנימיים והפרעות פסיכולוגיות יכולים לתדלק עבודה יצירתית, ולספק מקור מוטיבציה וחומר לביטוי אמנותי. בדידות: סטור מדגיש את חשיבותה של הבדידות עבור אנשים יוצרים, וטוען כי היא מאפשרת לאמנים את המרחב לעסוק באופן עמוק בעולמם הפנימי ולפתח את רעיונותיהם ללא הסחות דעת חיצוניות. צרכים פסיכולוגיים: סטור מציע כי יצירתיות יכולה להיות תגובה לצרכים פסיכולוגיים שלא נענו, כאשר מעשה היצירה מסייע לאנשים להשיג תחושה של שליטה, סדר והבנה עצמית.

Anthony Storr - Wikipedia

אנטוני סטור (1920 – 2001)

עבודתו של סטור השפיעה על הבנת היסודות הפסיכולוגיים של יצירתיות. הדגש שלו על תפקידם של קונפליקט פנימי ובדידות מתיישב עם חוויותיהם של אמנים רבים, ומציע מסגרת להבנת האופן שבו גורמים אלה תורמים לתהליך היצירה. כך על ידי בחינת הצרכים והנסיבות הפסיכולוגיים המניעים אנשים ליצור, סטור מספק תובנות חשובות על המורכבות של מוטיבציה אמנותית והחוויות האישיות המעצבות את התפוקה היצירתית.

נציין כי פסיכואנליטיקאים בולטים הציעו הסברים שונים ליצירה אמנותית, ולעתים קרובות התמקדו בלא-מודע, בסובלימציה של אינסטינקטים ובתפקידם של קונפליקטים פנימיים. הנה נקודות מבט מרכזיות של כמה פסיכואנליטיקאים בעלי השפעה:

זיגמונד פרויד

סובלימציה: פרויד הניח כי יצירה אמנותית היא צורה של סובלימציה, שבה אינסטינקטים מיניים ותוקפניים מודחקים ופרימיטיביים הופכים לפעילויות מקובלות חברתית ובעלות ערך תרבותי. אמנים מתעלים את האנרגיה הליבידינלית שלהם לעבודתם, וממירים דחפים הרסניים פוטנציאליים לביטוי יצירתי.

תשוקות לא מודעות: עבודות אמנותיות חושפות לעתים קרובות את הרצונות, הפחדים והקונפליקטים הלא מודעים של האמן. פרויד האמין כי ניתן לנתח את תוכן האמנות בדומה לחלומות, ולספק תובנה לנפשו של האמן. זה בא לידי ביטוי בניתוח שלו את לאונרדו דה וינצ'י, שם הוא קישר את היצירתיות של לאונרדו לחוויות ילדות מודחקות ופנטזיות.

קרל יונג:

הלא-מודע הקולקטיבי: יונג הציג את מושג הלא-מודע הקולקטיבי, חלק מהלא-מודע המשותף לכל בני האדם, המכיל ארכיטיפים – סמלים ודימויים אוניברסליים, ארכאיים.

ארכיטיפים באמנות: יונג טען כי אמנים מתחברים לארכיטיפים אלה ומבטאים אותם באמצעות עבודתם. יצירה אמנותית, אם כן, הופכת לדרך להעלות אל פני השטח נושאים אוניברסליים לא מודעים, ולהפוך אותם לנגישים לתודעה המודעת ולחברה הרחבה.

מלאני קליין

פנטזיות פנימיות: קליין הדגישה את תפקידם של יחסי אובייקט מוקדמים ופנטזיות פנימיות ביצירה אמנותית. היא האמינה כי עבודתו של אמן משקפת לעתים קרובות את עולמו הפנימי ואת יחסיו עם אובייקטים מופנמים (ייצוגים מופנמים של אנשים בעיקר).

תיקון ויצירתיות: לדברי קליין, יצירתיות יכולה לשמש אמצעי לתיקון, שבו האמן מנסה לתקן ולשחזר קונפליקטים פנימיים ואובייקטים פנימיים פגומים באמצעות עבודתו. תהליך זה נעוץ בשלבי ההתפתחות המוקדמים ובהתמודדות של האמן עם מה שכינתה מלני עמדות דיכאוניות ופרנואידיות-סכיזואידיות.

דונלד ויניקוט

מרחב מעבר: ויניקוט הציג את הרעיון של אובייקטים ומרחבים מעבריים, שהם אזורי ביניים של חוויה בין העולם הפנימי לעולם החיצוני. אמנות יכולה לתפקד כמרחב מעבר שבו האמן חוקר ומשלב היבטים של העצמי.

ביטוי עצמי אמיתי: הוא גם הדגיש את חשיבות של מה שכינה העצמי האמיתי ביצירתיות. יצירה אמנותית מאפשרת ביטוי של העצמי האמיתי, מאפשרת צמיחה אישית ופיוס של קונפליקטים פנימיים.

ז'אק לאקאן

הסימבולי: לאקאן התמקד בשפה ובסדר הסמלי, והציע כי היצירה האמנותית שזורה עמוק במבני השפה והתשוקה. האמן מנווט ומתפעל סמלים כדי להביע רצונות לא מודעים.

תשוקה ומחסור: עבור לאקאן, מעשה יצירת האמנות הוא ניסיון לבטא ולהתייחס לתשוקות אנושיות בסיסיות ולחוויית החסר. האמנות הופכת לדרך לייצג ולעבוד דרך המתחים והפערים הטבועים בסובייקטיביות האנושית.

מסקנה

בעוד פסיכואנליטיקאים אלה מציעים נקודות מבט מגוונות, כולם מדגישים את חשיבותם של תהליכים לא מודעים, קונפליקטים פנימיים וטרנספורמציה של אנרגיות אינסטינקטיביות בהבנת היצירה האמנותית. האמנות, מנקודת מבט פסיכואנליטית, היא אמצעי עמוק שבאמצעותו אנשים מבטאים ומיישבים את עולמם הפנימי עם המציאות החיצונית.

איור שנוצר על ידי AI

נאמר כאן כי מודל, העצמי שאנו מפתחים יחד עם דר איגור סלגניק כולל את רוב מרכיבי נפש האדם. המודל מבחין בין "העצמי הראשוני" שהוא למעשה הגרעין הביולוגי הבסיסי המורכב ממספר מבנים מולדים ונתון להתפתחות גוברת במהלך החיים, עצמי זה כולל את החלקים הרגשיים והקוגניטיביים האינסטינקטיביים של האדם. המבנה המדויק של העצמי הראשוני והיחסים בין חלקיו עדיין דורשים הבהרה [ראו שיחות קודמות]. העצמי הראשוני משתמש במאגרי הזיכרון וביכולות הקוגניציה, הרגש ועוד.

ד"ר איגור סלגניק

דר איגור סלגניק – פסיכיאטר ואינטלקטואל

לעומת זאת, "העצמי החברתי" [המורכב מ"עצמיים משניים"] נבנה לאורך החיים, ומייצג מבנה על המתפתח בהדרגה מהעצמי הראשוני במהלך חשיפתו של האדם להשפעה חברתית, ומורכב מהפנמה של דמויות משמעותיות לאדם, שמקורן בקבוצות חיצוניות או אפילו בקבוצות דמיוניות (הקשורות , למשל, לסיפור, מיתוס, סרט וכו') אשר השפיעו מאוד על האדם. ייתכן שהעצמי החברתי הזה יכלול גם האנשה של חפצים וסוכנויות החשובים ביותר לאדם. נציין כאן שרק חלקים של העצמי החברתי הם מודעים, בעוד שחלקים אחרים אינם. בדרך כלל האדם אינו מודע לעובדה שהעצמי החברתי מורכב מדמויות מופנמות משפיעות המכתיבות את עמדותיו והתנהגותו ומכיר בהן כנובעות מרצונו שלו.

להלן נדון במבנה העצמי החברתי: הוא מורכב מ"עצמיים משניים" הכוללים את הסוגים הבאים: 1) מגוון הייצוגים של ה"אני" שמקורם בעמדות וברגשות כלפי העצמי וייצוגיו בתקופות שונות בחיים 2] ייצוגים של דמויות מופנמות שמקורן בדמויות המשמעותיות שהאדם נחשף אליהן במהלך חייו, אבל כאמור ייתכנו גם דמויות דמיוניות המיוצגות בספרים, סרטים וכו 'שהשפיעו מאוד על האדם. 3] ייצוגים מופנמים של "תת-תרבות" [תת-תרבות מתייחסת להשפעות חברתיות בסביבה בה אדם חי ואינן קשורות בהכרח לאדם מסוים].

אנו מכנים את העצמי החברתי באופן מטאפורי "מנהלת או דירקטוריון הדמויות" או ליתר דיוק "מנהלת או דירקטוריון הדמויות המופנמות". נציין כי בדירקטוריון מופנם זה יש בדרך כלל היררכיה שבה יש דמויות משפיעות ודומיננטיות יותר שקראנו להן מטאפורית "המנהיג – העצמי" ודמויות אלו קובעות את הטון ואף מצנזרות וקובעות אילו תכנים, עמדות והתנהגויות ניתן לכלול בדירקטוריון. כאמור, נציין שוב כי האדם בכללותו אינו מודע בדרך כלל להשפעתה של מנהלת או דירקטוריון הדמויות המופנמות ומכיר בהגותו והתנהגותו כנובעים מרצונותיו ועמדותיו שלו. עוד נציין כי ככלל, הדירקטוריון דינמי מאוד וקיימים מאבקים ויחסי כוח בלתי פוסקים בין הדמויות המופנמות המרכיבות אותו לגבי העמדות אותן יביעו, כאשר המנהיג-העצמי בדרך כלל מכתיב את הטון. כך ניתן להפנים דמויות חיצוניות שונות המשפיעות על האדם ב"דירקטוריון הדמויות המופנמות", אך נדגיש שוב כי בדרך כלל ההפנמה החשובה ביותר היא זו של מה שקראנו לו "המנהיג-העצמי". כאן מדובר בהפנמת דמות שיש לה השפעה רבה ומעצבת את האדם לטוב ו/או לרע, שיש לה השפעה רבה על פאנל הדמויות הפנימיות שבונות את האני החברתי. עמדותיו של המנהיג-העצמי ממלאות תפקיד מרכזי בקבלת החלטות על הפנמת מידע ודמויות. הוא מחליט אם לדחות את ההפנמה או, אם תתקבל, באיזו צורה היא תופנם. במילים אחרות, במובן מסוים, אנחנו מניחים שהדמות המשפיעה הזאת היא גם סוג של צנזורה פנימית.

איור בעזרת AI: דירקטוריון הדמויות המופנמות

התהליכים הפסיכולוגיים המובילים אמן ליצור אמנות על פי מודל העצמי

יצירה אמנותית היא תהליך מורכב ורב-פנים השזור עמוקות במבנה הפסיכולוגי של האמן. מודל העצמי, המקיף את העצמי הראשוני והעצמי החברתי, יכול להציע ניסיון להבנה של הדינמיקה הפנימית המניעה אמן לייצר אמנות. על ידי בחינת יחסי הגומלין בין העצמי הראשוני והעצמי החברתי, וההיררכיה בתוך "מנהלת הדמויות המופנמות", נוכל לקבל תובנה לגבי התהליכים הפסיכולוגיים המזינים את היצירה האמנותית.

העצמי הראשוני: הליבה המולדת

העצמי הראשוני מייצג את הגרעין הביולוגי והאינסטינקטיבי של האדם, המורכב ממבנים מולדים המתפתחים במהלך החיים. ליבה זו כוללת יכולות קוגניטיביות ורגשיות בסיסיות. עבור אמן, העצמי הראשוני משמש כמעיין של רגשות גולמיים, אינסטינקטים ויכולות קוגניטיביות בסיסיות החיוניות ליצירתיות. מרכיבים מולדים אלה מספקים את הדחפים הראשוניים ואת הביטויים הבלתי מסוננים המופיעים לעתים קרובות בעבודה אמנותית.

השראה אמנותית נובעת לעתים קרובות מהעצמי הראשוני, שבו נוצרים לראשונה רגשות עמוקים ותגובות אינסטינקטיביות לעולם. העצמי הראשוני נשען על מאגרי זיכרון ויכולות מולדות כדי ליצור רעיונות ראשוניים ותגובות רגשיות שאמן יכול לשכלל מאוחר יותר. תהליך זה אינו מודע במידה רבה, כאשר העצמי הראשוני פועל כסלע שעליו נבנים תהליכים יצירתיים מורכבים ומורכבים יותר.

העצמי החברתי: הזהות המובנית

לעומת זאת, העצמי החברתי, המורכב מ"עצמיים משניים" שונים, מתפתח באמצעות אינטראקציות והשפעות חברתיות במהלך החיים. מבנה-על זה כולל ייצוגים מופנמים של דמויות משמעותיות והשפעות תת-תרבותיות המעצבות את עמדותיו והתנהגויותיו של הפרט. עבור אמנים, העצמי החברתי הוא חיוני מכיוון שהוא משלב השפעות חיצוניות ומפנים אותן, ויוצר מארג עשיר של דמויות ונרטיבים המשפיעים על עבודתם היצירתית.

כאמור, העצמי החברתי מתואר באופן מטאפורי כ"מנהלת של דמויות מופנמות", שבה דמויות מופנמות שונות משפיעות על פעולותיו והחלטותיו של הפרט. בתוך מנהלת זו, דמויות דומיננטיות מסוימות, המכונות " המנהיג העצמי ", מחזיקות בהשפעה משמעותית, ומעצבות את הכיוון הכללי ואת הטון של העצמי החברתי. דמויות משפיעות אלה יכולות גם לשמש כצנזורה פנימית, להחליט אילו רעיונות והשפעות יתקבלו או יידחו, ובכך למלא תפקיד קריטי בתהליך היצירה.

קונפליקטים פנימיים וביטוי אמנותי

מערכות היחסים הדינמיות בתוך הנהלת הדמויות המופנמות יכולות ליצור קונפליקטים פנימיים המזינים יצירתיות. אמנים מרבים לנווט בין מאבקים פנימיים אלה, תוך איזון בין הדרישות וההשפעות של דמויות מופנמות שונות. מתח זה יכול להיות מקור רב עוצמה של אנרגיה יצירתית, כאשר אמנים מבקשים ליישב או לבטא קולות פנימיים סותרים אלה באמצעות האמנות שלהם.

לדוגמה, אמן עשוי להפנים ערכים מתנגשים של דמויות מופנמות משפיעות שונות – כגון מנטור או אמן אחר משפיע המעודד חדשנות ודמות הורית המדגישה מסורת. הקונפליקט הפנימי שנוצר כתוצאה מכך יכול להוביל לסינתזה ייחודית ביצירתו של האמן, המשלבת חדשנות עם אלמנטים מסורתיים בדרכים חדשניות. המנהיג-הפנימי יכול למלא תפקיד מרכזי ביצירת קונפליקט כזה או לחילופין בתיווך קונפליקטים כאלה, תוך שהוא מחליט במקרה של תיווך אילו השפעות לתעדף וכיצד הן באות לידי ביטוי ביצירותיו של האמן.

תפקיד הבדידות וההשתקפות

בדידות היא גורם מכריע נוסף בתהליך היצירה, המאפשר לאמנים לעסוק באופן עמוק עם העצמי הראשוני והעצמי החברתי שלהם. אמנם שהדבר לא קל, בבדידות, אמנים יכולים לנסות ולחשוב על הנהלת הדמויות הפנימית שלהם, לחקור את ההשפעות והקונפליקטים המעצבים את הדחפים היצירתיים שלהם. תהליך רפלקטיבי כזה יכול לאפשר לאומנים לגשת לרבדים עמוקים יותר של נפשם, השואבים הן מהאני הראשוני והן מהאני החברתי בכדי ליצור אמנות המהדהדת ברמות רבות.

הבדידות מספקת מרחב לאמנים לעסוק בדמויותיהם המופנמות ללא הסחות דעת חיצוניות, ומאפשרת חיבור עמוק יותר עם עולמם הפנימי. פרקטיקה אינטרוספקטיבית זו יכולה להיות חיונית לפיתוח קול וחזון אמנותיים ייחודיים, שכן היא מאפשרת לאמנים לזקק ולבטא את יחסי הגומלין המורכבים של השפעות פנימיות המניעות את יצירתם.

סיכום: היסוד הפסיכולוגי של היצירה האמנותית

יצירת האמנות נטועה אפוא עמוק בתהליכים הפסיכולוגיים המעצבים את זהותו של האמן ואת עולמו הפנימי. העצמי הראשוני מספק את הבסיס הרגשי והקוגניטיבי הגולמי, ואילו העצמי החברתי, באמצעות מערך הדמויות המופנמות שלו, מוסיף רבדים של מורכבות ועומק. יחסי הגומלין הדינמיים בין מרכיבים אלה, בהשפעתו או בתיווכו של המנהיג-העצמי רב ההשפעה, יוצרים את הנוף הפנימי העשיר שממנו צומחת היצירה האמנותית.

על ידי הבנת התהליכים הפסיכולוגיים המתוארים במודל זה, אנו יכולים להעריך את המנגנונים המורכבים המובילים אמנים ליצור. האיזון בין דחפים מולדים, השפעת דמויות מופנמות ובדידות רפלקטיבית מהווה את סלע הביטוי האמנותי, ומדגיש את הקשר העמוק בין חייו הפנימיים של האמן לבין התפוקה היצירתית שלו.

נעבור כעת להדגמת המקרה של המליחן קלוד דביסי לאור מודל העצמי שאנו מפתחים בדגש על העצמי החברתי.

Claude Debussy - World History Encyclopedia

קלוד דביסי

קלוד דביסי, מלחין צרפתי בולט, חי בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. [22 באוגוסט 1862, סן ז'רמן אן לה, צרפת עד מרץ 1918, פריז, צרפת].

ויקיפדיה מפרטת כי "כשנולד, החליט אביו, מנואל אשיל דביסי, להעביר את המשפחה לקלישי, ומשנולדו יתר הילדים נדדה לפריז. בפריז כל אחיו ואחיותיו עברו לגור אצל דודתם ואילו קלוד נותר בחברת אמו. היא לימדה אותו קרוא וכתוב וממנה רכש את ידיעותיו הראשונות משום שלא ביקר בבית הספר באופן מסודר.

בגיל 7, בעת ביקור בבית דודתו בעיר קאן, המליצה הדודה שילמד מוזיקה, ודביסי החל ללמוד לנגן בפסנתר. שנה אחת לאחר מכן נזדמנה אחת מתלמידותיו של פרדריק שופן להאזין לנגינתו, התלהבה מיכולתו והחליטה לסייע לתלמיד הצעיר בשיעורי המוזיקה. היא אף הפצירה שישלחוהו לקונסרבטוריון של פריז, שם החל ללמוד בשנת 1874 לימודי נגינה בפסנתר אצל אנטואן מרמונטל וכן הרמוניה ופיתוח חוש השמיעה. נציין כי מלחמת צרפת-פרוסיה שיבשה את ילדותו של דביסי – אביו נכלא על חלקו בקומונה הפריזאית שבאה בעקבותיה. כשהיה בן 18 עבר להלחנה – תחילה בעיקר של שירים. בגיל 22 בשנת 1884 זכה בפרס רומא היוקרתי עם הקנטטה,L'Enfant prodigue למרות שהתעלם מכללי ההלחנה שנקבעו על ידי מוריו. הפרס אפשר לו ללמוד בבירת איטליה, שם פגש את ורדי וליסט. כשחזר לפריז, שמע דביסי את טריסטן ואיזולדה בפעם הראשונה והלך לפסטיבל ביירוית, ולזמן מה המוזיקה של וגנר עיצבה את המוזיקה שלו באופן עמוק. גם המוזיקה של רימסקי-קורסקוב הותירה בו את חותמה, אבל אולי ההשפעה המשמעותית ביותר מאותה תקופה הגיעה מביקורו של דביסי בתערוכה בפריז ב-1889, שם שמע את גמלאן ג'אוואני. צליל ההרכב וגם הסולמות והמקצבים בהם השתמש הותירו בו רושם עמוק. אף על פי שדביסי נחשב לעתים קרובות למרוחק באופן אישי, מעטים המלחינים הגדולים שטיפחו את קשריהם עם סופרים, אמנים ומלחינים אחרים בשקידה רבה יותר ממנו. כפי שכבר הראו שיריו בהשראת יצירותיהם של ורלן ובודלר, הוא היה שקוע לחלוטין בעולם הסוגסטיבי מאוד של השירה הסימבוליסטית.

באיסטבורן, שם שהה כמה חודשים ב-1905 בכדי להימלט מהשערורייה שהשתוללה בפריז סביב הרומן שלו עם אמה ברדאק, לאחר פרידתו מאשתו הראשונה, לילי, שניסתה להתאבד כתוצאה מכך. ב-1905 נולדה בתו, קלוד-אמה דביסי (נפטרה בגיל 13) שהמוזיקה אשר הלחין לה אביה, "פינת הילדים", זכתה לפופולריות רבה בקרב פסנתרנים ומאזינים. אגב כמה מעמיתיו המלחינים, כולל ראוול תמכו בלילי, וזו לא הייתה הפעם הראשונה שהוא הסתכסך עם עמיתים על בגידותיו; בשנת 1894, אחד מידידיו הקרובים, ארנסט שוסון, התנער ממנו לאחר שביטל את אירוסיו לזמרת תרז רוז'ה. הייתה שנה שבה בילה כמבקר מוזיקה נוקב, וכתב תחת שם העט מסייה קרוש, שנה שלא עזרה לדביסי ליחסיו עם מלחינים אחרים – חלק מהפצעים מהביקורות שלו מעולם לא הגלידו."

מערכות יחסים

מערכת היחסים הרומנטית המשמעותית הראשונה של דביסי הייתה עם מארי ואנייה, זמרת ואשתו של עובד ציבור פריזאי בולט. הוא פגש אותה בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-19, והיא הפכה למוזה ולמאהבת שלו. מערכת היחסים ביניהם הייתה אישית ומקצועית, ודביסי הלחין עבורה שירים רבים. הרומן נמשך מספר שנים אך הסתיים כאשר דביסי עבר לרומא לאחר שזכה בפרס רומא בשנת 1884.

גבי דופונט ונישואים ללילי טקסייה

בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-19 התרועע דביסי עם גבריאל ("גבי") דופונט, בתו של חייט שחיה עמו באורח חיים בוהמייני משהו. מערכת היחסים ביניהם נמשכה כשמונה שנים. עם זאת, בגידתו של דביסי וחוסר האחריות הכלכלית שלו מתחו את מערכת היחסים שלהם.

הרומן של דביסי עם גבי הסתיים כאשר הוא התאהב ברוזלי ("לילי") טקסייר, דוגמנית אופנה. למרות שחבריו הזהירו אותו מפני כך, הוא נשא לאישה את לילי בשנת 1899. הנישואים היו רעועים מלכתחילה בגלל התנהגותו הבלתי יציבה של דביסי וחוסר יציבותו הרגשית. לילי נותרה לעתים קרובות לבדה וללא תמיכה, כלכלית ורגשית. מכתביו של דביסי מתקופה זו חושפים את חוסר שביעות רצונו הגובר ואת חוסר מחויבותו לנישואים.

אמה ברדק: האהבה הגדולה

מערכת היחסים המשמעותית והמתמשכת ביותר בחייו של דביסי הייתה עם אמה ברדאק, אישה מתוחכמת ועשירה הנשואה לבנקאי פריזאי. אמה הייתה גם זמרת מוכשרת והיה לה עניין רב במוזיקה. הרומן ביניהם החל בשנת 1904, וגרם לשערורייה בחברה הפריזאית. דביסי עזב את לילי, מה שהוביל אותה לנסות להתאבד.

יחסיהם של דביסי ואמה פרחו, ובשנת 1905 ילדה אמה את בתם, קלוד-אמה ("צ'וצ'ו"). דביסי העריץ את בתו והקדיש לה כאמור את יצירתו המפורסמת, "סוויטה פינתית לילדים". הוא ואמה נישאו בסופו של דבר ב-1908, והעניקו לדביסי מידה של יציבות ואושר שהיו חסרים לו קודם לכן.

שנים מאוחרות ומוות

שנותיו המאוחרות של דביסי התאפיינו בהתדרדרות בבריאותו. הוא אובחן כחולה בסרטן פי הטבעת בשנת 1909, ולמרות ניתוחים רבים חלה החמרה במצבו. לאורך כל מחלתו נשארה אמה בת לוויה איתנה. דביסי מת ב-25 במרץ 1918, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, כשאשתו ובתו לצדו.

הנשים של דביסי: השפעות ומורשות

נראה כי הנשים בחייו של דביסי השפיעו עמוקות על המוזיקה שלו ועל התפתחותו האישית. מארי וסנייה היוותה השראה ליצירותיו הווקאליות המוקדמות, בעוד גבי דופונט סיפק חברות בתקופה מכוננת בקריירה שלו. נישואיה של לילי טקסייה, אף על פי שהיו בעייתיים, התרחשו במקביל ליצירת כמה מיצירותיו החשובות, כגון "Pelléas et Mélisande".

אמה ברדאק, לעומת זאת, הייתה ההשפעה המשמעותית ביותר, וסיפקה תמיכה רגשית ואינטלקטואלית שעזרה לדביסי בתקופה הפורייה ביותר שלו. בתם, שכונתה צ'וצ'ו, נשארה מקור שמחה לדביסי עד מותו, ואהבתו אליה מונצחת במוזיקה שלו.

מסקנה

חייו האישיים של קלוד דביסי היו מורכבים ורבי פנים כמו יצירותיו. יחסיו עם נשים היו לעתים קרובות רצופי קשיים, ושיקפו את אישיותו המורכבת. למרות המערבולת, מערכות יחסים אלה השפיעו עמוקות על יצירתו, והותירו מורשת מתמשכת בעולם המוזיקה הקלאסית.

קברו של קלוד דביסי

נציין כי תקופת חייו של דביסי השתרעה על פני כמה תקופות פוליטיות משמעותיות בצרפת:

האימפריה הצרפתית השנייה (1852–1870): הונהגה על ידי נפוליאון השלישי עד לתבוסתו במלחמת צרפת–פרוסיה בשנת 1870. בתקופה זו היה דביסי ילד צעיר.

הרפובליקה הצרפתית השלישית (1870–1940): הוקמה לאחר נפילת האימפריה השנייה. מנהיגים פוליטיים מרכזיים במהלך חייו הבוגרים של דביסי כללו:

סאדי קרנו (נשיא מ-1887 עד 1894)

ז'אן קזימיר-פרייה (נשיא בשנים 1894-1895)

פליקס פור (נשיא 1895 – 1899)

אמיל לובה (נשיא 1899 – 1906)

ארמנד פאלייר (נשיא מ-1906 עד 1913)

ריימונד פואנקרה (נשיא מ-1913 עד 1920)

דעותיו הפוליטיות והחברתיות של דביסי

דעות פוליטיות: דביסי לא היה פוליטי באופן גלוי במובן של מעורבות פעילה בפוליטיקה, אך הוא הביע כמה דעות באמצעות התכתבויותיו ועבודותיו:

הייתה לו השקפה ביקורתית כללית על המיליטריזם והממסד.מלחמת העולם הראשונה הטילה צל על שנותיו האחרונות. במהלך מלחמת העולם הראשונה הביע דביסי רגשות לאומיים, במיוחד בתמיכתו במטרה הצרפתית נגד גרמניה. ספרו Berceuse héroïque (1914) הוקדש לאלברט הראשון, מלך בלגיה, והראה את תמיכתו במחתרת הבלגית.

דעות חברתיות:

דביסי היה חלק מהתנועה הסימבוליסטית, שכללה משוררים ואמנים שלעתים קרובות דחו את הנורמות המקובלות וחקרו ביטויים מופשטים וחדשניים יותר.

הוא מתח ביקורת על הערכים הבורגניים ועל שמרנותו של הממסד האמנותי, והעדיף במקום זאת גישה חדשנית וחופשית יותר לאמנות.

במוזיקה שלו ביקש דביסי להתנתק מצורות מסורתיות וממבנים הרמוניים, שניתן לראותם כהשתקפות של תשוקתו הרחבה יותר לחופש אמנותי ואישי.

עבודתו והתכתבויותיו של דביסי חושפות אדם מורכב, שאמנם לא היה מושרש עמוק באקטיביזם פוליטי, אך היו לו השקפות ברורות על הנושאים התרבותיים והחברתיים של זמנו, במיוחד אלה המשפיעים על הקהילה האמנותית.

נציין כאן כי המוזיקה של קלוד דביסי משקפת התכנסות ייחודית של השפעות אמנותיות שונות, במיוחד מהאמנות החזותית. בכדי להבין כיצד השפעות אלה חלחלו לעבודתו, אנו משתמשים במודל תיאורטי המבדיל בין העצמי הראשוני לבין העצמי החברתי. העצמי הראשוני כולל את ההיבטים האינסטינקטיביים והמולדים של אישיותו של דביסי, ואילו העצמי החברתי מורכב מייצוגים מופנמים של דמויות חיצוניות משפיעות ותת-קבוצות תרבותיות. להלן ננסה להבהיר את השפעתם של מגוון דמויות כולל אמנים חזותיים ספציפיים על דביסי על ידי מיפוי השפעות אלה על מבנה העצמי החברתי שלו.

מודל תיאורטי: מבנה העצמי

כאמור המודל שנזכר למעלה ושאנו מפתחים יחד עם דר איגור סלגניק מחלק את ה"עצמי" לשני מרכיבים עיקריים:

העצמי הראשוני: הליבה הביולוגית והקוגניטיבית הבסיסית של האדם, המורכבת ממבנים מולדים המתפתחים עם הזמן.

העצמי החברתי: מבנה על המתפתח מהעצמי הראשוני באמצעות השפעות חברתיות, הכולל דמויות מופנמות וייצוגים מואנשים ממקורות חיצוניים משמעותיים.

נחזור ונדגיש כי העצמי החברתי מחולק עוד יותר ל"עצמיים משניים", הכוללים:

ייצוגים של ה"אני" בשלבי חיים שונים.

דמויות מופנמות ממערכות יחסים משמעותיות ודמויות משפיעות מהספרות, האמנות והתרבות.

ייצוגי תת-תרבויות מופנמות המשקפות השפעות חברתיות רחבות יותר.

ייצוגי מאפיינים מואנשים ממקורות חיצוניים המשמעותיים לאדם.

בתוך העצמי החברתי קיימת היררכיה, הנשלטת לעתים קרובות על ידי "מנהיג-עצמי", דמות מופנמת המפעילה השפעה משמעותית על עמדותיו והתנהגויותיו של האדם.

נתחיל תחילה בחקר העצמי החברתי של קלוד דביסי על ידי הכללת דמויות משמעותיות כגון הוריו, מוריו ומטפליו הראשונים ובהמשך דמויות של מגוון אמנים משפיעים, אין אנו יודעים די על השפעתן של דמויות פוליטיות ולכן רק הזכרנו אותן למעלה בקצרה ולא נייחסן לדירקטוריון הדמויות המופנמות של דביסי . באמצעות המודל התיאורטי של ה"עצמי", המבדיל בין העצמי הראשוני לבין העצמי החברתי, אנו ננסה לדון בתפקידיהן של דמויות מופנמות אלה, ובהשפעתם על סגנון ההלחנה של דביסי. נקודת מבט רחבה זו אולי תספק הבנה מנקודת ראיה אחרת אודות ההשפעות המורכבות המעצבות את היצירתיות המוזיקלית של דביסי.

דמויות מופנמות בעצמי החברתי של דביסי

משפחה ומטפלים מוקדמים

ויקטורין מנורי דביסי (אמא): אמו של דביסי מילאה תפקיד משמעותי בחייו המוקדמים, וסיפקה תמיכה רגשית ועידוד. נוכחותה המופנמת השפיעה ככל הנראה על רגישותו של דביסי ועל עומקו הרגשי, היבטים מהותיים בביטוי המוסיקלי שלו.

מנואל-אקילה דביסי (אבא): למרות שיחסיו של דביסי עם אביו היו מורכבים, דמותו המופנמת של אביו תרמה לנחישותו ולחוסנו של דביסי. ייתכן שהתנגדותו הראשונית של מנואל לשאיפותיו המוזיקליות של דביסי החדירה בו תחושה של התמדה ועצמאות.

אנטואנט מוטה דה פלורוויל (המורה הראשונה לפסנתר): אנטואנט, שנודעה כמורה הראשונה שלו לפסנתר, סיפקה הכשרה מוזיקלית מוקדמת שעיצבה את כישורי היסוד של דביסי. השפעתה המטפחת והחינוכית הפכה לדמות מופנמת מכרעת בתוך העצמי החברתי של דביסי, ותרמה להתפתחותו המוזיקלית המוקדמת.

מורים ומנטורים

מארי מוטה דה פלורוויל (Marie Mauté de Fleurville): ככל הנראה הייתה תלמידתו של שופן, היא סיפקה לדביסי הוראת פסנתר קפדנית וחשיפה לרפרטואר קלאסי. הוראתה הניחה את היסודות למיומנותו הטכנית של דביסי ולכישוריו הפרשניים, והפכה אותה לדמות חיונית במועצת המנהלים המופנמת שלו.

ארנסט גירו: כמורה להלחנה של דביסי בקונסרבטוריון של פריז, השפעתו של גירו הייתה עמוקה. הדגש שלו על צורה ומבנה סייע לדביסי להפנים גישה ממושמעת להלחנה, שאותה שילב מאוחר יותר עם נטיותיו החדשניות. נוכחותו של גירו בתוך העצמי החברתי של דביסי מייצגת את המפגש בין טכניקות מסורתיות ויצירתיות מודרנית.

נמשיך בניתוח הסביבה האמנותית של דביסי והדמויות שהשפיעו על יצירתו

בפריז של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, דביסי היה שקוע בסצנה תרבותית תוססת שבה השפעות בין-תחומיות רבות. תקופה זו התאפיינה בעליית האימפרסיוניזם והסימבוליזם, תנועות שביקשו ללכוד את הארעי והמסתורי. חשיפתו של דביסי לתנועות אלה התאפשרה באמצעות מפגשיו עם ציירים ומשוררים בני זמנו, שיצירותיהם השפיעו עמוקות על שפתו המוסיקלית.

השפעות אימפרסיוניסטיות

קלוד מונה: התמקדותו של מונה באור ובצבע השפיעה באופן משמעותי על האסתטיקה המוזיקלית של דביסי. הטכניקה של מונה ללכידת אפקטים חולפים של אור משתקפת בחדשנות ההרמונית ובצבע התזמורתי של דביסי. לדוגמה, ב"קלייר דה לון", יחסי הגומלין העדינים בין אור וצל מתורגמים מוזיקלית באמצעות דינמיקה רבת ניואנסים ווריאציות מרקמיות, המשקפות את גישתו של מונה לתיאור אור טבעי.

פייר-אוגוסט רנואר: הדגש של רנואר על לכידת החיוניות של נושאיו מהדהד בצורות המוזיקליות הדינמיות והנזילות של דביסי. יצירות כמו "La Mer" [https://www.youtube.com/watch?v=FOCucJw7iT8] מפגינות חיוניות דומה, עם טקסטורות תזמורתיות המחקות את התנועה והאנרגיה של משיכות המכחול של רנואר.

השפעות סימבוליסטיות

אודילון רדון: הדימויים החלומיים והמסתוריים של רדון מהדהדים את נטיותיו הסימבוליסטיות של דביסי. ב-"Prélude à l'après-midi d'un faune", דביסי משתמש במלודיות רפויות ובהרמוניות אקזוטיות בכדי לעורר תחושה סוריאליסטית, המקבילה ליצירותיו השמימיות של רדון.

סטפן מאלארמה: שירתו של מאלארמה, המאופיינת בהפשטה ובסוגסטיה שלה, השפיעה עמוקות על דביסי. העיבוד המוסיקלי לשירו של מלארמה ב"Prélude à l'après-midi d'un faune" [https://www.youtube.com/watch?v=5raA6cl3DLg] ממחיש את יכולתו של דביסי להפנים ולבטא נושאים סימבוליסטיים באמצעות מוזיקה.

סינתזה פרשנית: תפקידו של המנהיג-העצמי

בתוך העצמי החברתי, "העצמי המנהיג/ים" ממלא/ממלאים תפקיד מרכזי בקביעה אילו השפעות חיצוניות מופנמות וכיצד הן משולבות. עבור דביסי, דמות או דמיות אלו ייצג/ו ככל הנראה אידיאלים אמנותיים דומיננטיים באמצעות אימו ואולי נשותיו ובמיוחד אמה ברז'רק [בתקופה בה שהו יחד] ובאמצעות מנטור/ים משפיע/ים. יתכן כפי שנשער למטה שלעיתים בעת ריכוז יצירתי או תקופה יצירתית אינטנסיבית יעלה אמן מסוים בהיררכיה בדירקטוריון הדמויות לעצמי מנהיג נוסף לזה הקיים או אפילו יעלה מעליו בהיררכיה בהסכמת ועידוד המנהיג הקודם בכדי לעצב את חזון והיצירה המוזיקלית באותה עת.

מונה מופנם: אפשר אגב לראות את השפעתו של מונה כדמות גבוהה בהיררכיה עד לעצמי מנהיג נוסף בתוך האני החברתי של דביסי לפחות בתקופות מסויימות בחייו, המנחה את גישתו לצבע ולאור במוזיקה. דמות מופנמת זו הכתיבה את הכללת אלמנטים אימפרסיוניסטיים בקומפוזיציותיו, והבטיחה כי עבודתו של דביסי תשמור על קשר לעקרונות האמנות החזותית.

Redon מופנם: ניתן להבין את השפעתה של הדמות המופנמת של רדון ועלייתה בהיררכיה בדירקטוריון הדמויות המופנמות בנטיותיו הסימבוליסטיות של דביסי המשלב את תכונותיו המסתוריות והחלומיות של רדון, המשפיעות על יצירות כמו "Nocturnes" [https://www.youtube.com/watch?v=cYAmoie1plA] ו-"Prélude à l'après-midi d'un faune".

נציין יחסי הגומלין הדינמיים בתוך מועצת המנהלים המופנמת של דביסי, בהנחיית ובתיווך המנהיג/ים-העצמי/ים, אפשרו סינתזה עשירה של השפעות אמנות חזותית, ובסופו של דבר עיצבו את שפתו המוזיקלית הייחודית.

אפשר שבדירקטוריון הדמויות של דביסי היו דמויות גבוהות בהיררכיה ןאף אולי מנהיג או מנהיגים עצמיים של אימו, של נשותיו כל אחת בתקופתה ובמיוחד של אמה ברזרק ואולי של מנטור או מנטורים מסויימים. כמו כן היו דמויות של אמנים שעלו בהיררכיה בדירקטוריון הדמויות כל אחד בעת השפעתו הניכרת על היצירה. וכך אולי אחד ממאפייני דירקטוריון הדמויות של אמנים היא שדמויות של אמנים אחרים משפיעים עולות ויורדות בהיררכיה בתקופות יצירה שונות ושלכך דרושה דמות עצמי מנהיג שתאפשר זאת. למשל אצל דביסי יתכן ודמות זו הייתה דמות אימו אליה היה קשור או אימו ואפשר אמה ברזרק בעת שחי עימה ואולי אף בעת יצירה אינטנסיבית עולה דמות ההשראה מאמן מסויים בהיררכיה עד למעמד העצמי המנהיג כפי ששיערנו קודם.

מסקנה

סגנון הקומפוזיציה של קלוד דביסי עוצב באופן עמוק על ידי הפנמת השפעות האמנות החזותית, אותן ניתן לנתח באמצעות המודל התיאורטי של העצמי. על ידי הבנת העצמי הראשוני כבסיס ליכולותיו המולדות של דביסי והעצמי החברתי כהיררכיה מורכבת של דמויות מופנמות, אנו מקבלים תובנה כיצד אמנים ספציפיים כמו מונה ורדון השפיעו על המוזיקה שלו. המנהיג-העצמי [אימו? אמה ברזרק? האמן הנותן השראה בעת יצירה אינטנסבי?] ממלא תפקיד חשוב כמאפשר ומתווך השפעות אלה.

מקרי מבחן: גילויים של השפעות מופנמות

  1. "Clair de Lune": יצירה זו מדגימה את השפעת הטכניקות האימפרסיוניסטיות של מונה, כאשר יחסי הגומלין העדינים של אור וצל משקפים את גישתו של מונה ללכידת רגעי אור חולפים.
  2. "Prélude à l'après-midi d'un faune": השפעתם של מאלרמה ורדון ניכרת בחיבור זה. המבנה הנזיל של היצירה והטונאליות הדו-משמעית יוצרים אווירה חלומית, בדומה לציוריו השמימיים של רדון ולשירה המעוררת של מאלארמה.
  3. "La Mer": השפעתו של רנואר ניכרת במרקמים התזמורתיים התוססים ובצורה הדינמית של יצירה זו, הלוכדת את התנועה והאנרגיה של הים, בדומה לתיאור של רנואר של סצנות תוססות.
  4. "פאגודס": ההשפעה המופנמת של האמנות היפנית ניכרת ביצירה זו, שבה דביסי משתמש בקשקשים פנטטוניים ובמרקמים עדינים כדי לעורר את היופי השלו של הנופים היפניים.

מסקנה

עבודתו האמנותית של קלוד דביסי עוצבה על ידי הפנמה של מגוון רחב של דמויות משמעותיות בתוך האני החברתי שלו. באמצעות המודל התיאורטי של העצמי, הדגמנו כיצד בני משפחה, מטפלים מוקדמים, מורים ואמנים חזותיים אך לא רק [ראה למטה השפעתם של מוזיקאים משוררים וסופרים] הופנמו ושולבו בתהליך היצירה של דביסי. יחסי הגומלין הדינמיים בתוך מועצת המנהלים המופנמת שלו, בהנהגת המנהיג-העצמי, מדגישים את טבען המורכב ורב הפנים של השראה והשפעה אמנותית.

אך קלוד דביסי, אחד המלחינים המשפיעים ביותר בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, חווה כמובן גם השפעות מוזיקליות:

ריכרד וגנר:

דביסי הושפע עמוקות מן המוזיקה של וגנר בשנותיו הראשונות, במיוחד מן האופרות שלו כגון "טריסטן ואיזולדה". ההרמוניות העשירות והמבנים החדשניים של המוזיקה של וגנר השפיעו רבות על דביסי, אם כי מאוחר יותר הוא התרחק מהדרמה הווגנרית וחיפש זהות מוזיקלית צרפתית מובהקת יותר.

גבריאל פורה:

כאחד ממוריו של דביסי בקונסרבטוריון של פריז, סגנונו המעודן והאקספרסיבי של פורה הותיר בו רושם עז.

עמנואל שברייר:

דביסי העריץ את המקוריות והתזמור של שברייר, שהשפיעו על גישתו שלו לצבע ולגוון במוזיקה.

אריק סאטי:

גישתו הבלתי שגרתית של סאטי למוזיקה ויצירותיו החדשניות השפיעו על דביסי, במיוחד במונחים של חקר הרמוני ושבירת צורות מסורתיות.

מודסט מוסורגסקי:

דביסי הושפע מהשימוש של מוסורגסקי במודאליות ומיכולתו להעביר רגש עמוק ודימויים חיים באמצעות מוזיקה. האופרה "בוריס גודונוב" של מוסורגסקי הייתה בעלת השפעה מיוחדת.

איור בעזרת AI

וכמובן היו גם השפעות ספרותיות ואמנותיות

משוררים סימבוליסטיים:

דביסי היה קשור קשר הדוק לתנועה הסימבוליסטית בספרות. הוא קיבל השראה ממשוררים כמו פול ורלן, סטפן מאלרמה ושארל בודלר, שהדגש שלהם על סוגסטיה ואווירה על פני ייצוג ישיר הדהד את האידיאלים המוזיקליים של דביסי.

כאמור גם קלוד מונה והאימפרסיוניסטים:

אף על פי שדביסי מקושר לעתים קרובות לאימפרסיוניזם במוזיקה, הוא עצמו העדיף לתאר את המוזיקה שלו כ"סימבוליסטית". עם זאת, עבודותיהם של ציירים אימפרסיוניסטים כמו מונה, עם התמקדותם באור, צבע ומצב רוח, השפיעו על גישתו של דביסי ליצירת אווירה ומרקם במוזיקה שלו.

גמלאן ג'אווני:

דביסי פגש את מוזיקת הגמלאן של ג'אווה [גמלאן זהו הרכב מוזיקלי מאינדונזיה, טיפוסי בעיקר לאיי באלי או יאווה, הכולל מגוון כלים כגון כלי הקשה, מטאלופונים, קסילופוניםתופים וגונגיםחלילי חזרןכלי קשת וכלי מיתר] בתערוכה העולמית של פריז בשנת 1889. הסולמות האקזוטיים, המקצבים והמרקמים של מוזיקת הגמלאן הותירו בו חותם עמוק וניתן לשמוע אותם ביצירות כמו "Pagodes" מתוך "Estampes" ו-"La Mer".

אמנות ומוסיקה מזרחית:

מעבר לגמלאן הג'אווני, דביסי התעניין בהיבטים שונים של המוזיקה והאמנות המזרחית, מה שנתן לו השראה לחקור סולמות, מצבים וגוונים חדשים ביצירותיו.

מוזיקת בארוק צרפתית:

דביסי העריך מלחיני בארוק צרפתיים כמו ז'אן-פיליפ ראמו. השפעה זו ניכרת בשימוש שלו בקישוט ובדגש שלו על בהירות וצורה.

הסינתזה של דביסי בין השפעות מגוונות אלה סייעה לו ליצור שפה מוזיקלית ייחודית ומהפכנית שהותירה מורשת מתמשכת בעולם המוזיקה הקלאסית.

יתכן שכל אלו או חלקן היוו דמויות מופנמות בדירקטוריון הדמויות של דביסי במיקומים שונים בהיררכיה כשמוצע כי בעת שדמות מסוימת עלתה בהיררכיה מסיבות שונות כולל חיצוניות השפעתה על היצירה גברה. נציין גם כי דמות משפיעה בהתפתחותו האמנותית של קלוד דביסי נחשבת לעתים קרובות לריכרד וגנר. אף על פי שדביסי ביקש בסופו של דבר לבדל את סגנונו מזה של וגנר, ההשפעה של המוזיקה של וגנר על יצירותיו המוקדמות של דביסי ועל גישתו הכוללת להלחנה הייתה עמוקה.

השפעתו של ריכרד וגנר

שפה הרמונית חדשנית: הטכניקות ההרמוניות המתקדמות של וגנר, ובמיוחד השימוש שלו בכרומטיות ובדיסוננסים בלתי פתורים, ריתקו את דביסי. ניתן לראות זאת בשפה ההרמונית החקרנית של דביסי עצמו, שם הוא השתמש לעתים קרובות בסולמות של טונים שלמים, סולמות פנטטוניים והרמוניה מודאלית.

חידושים מבניים: השימוש של וגנר בלייטמוטיבים ופיתוח מבנים מוזיקליים ארוכים וזורמים השפיעו על רצונו של דביסי להתרחק מצורות מסורתיות כמו סונטה-אלגרו ולפתח יצירות חופשיות יותר.

תזמור:התזמור בעל המרקם העשיר של וגנר ויכולתו ליצור נופי צליל עצומים ואקספרסיביים הותירו רושם מתמשך על דביסי. השפעה זו ניכרת ביצירותיו התזמורתיות של דביסי, כגון Prélude à l'après-midi d'un faune ו-La Mer.

דרמה והבעה: האינטנסיביות הדרמטית והעומק הרגשי של האופרות של וגנר השפיעו רבות על דביסי. אף על פי שדביסי ביקש מאוחר יותר להימנע מהגרנדיוזיות הווגנרית לטובת צורות ביטוי מעודנות וסוגסטיביות יותר, הכוח הרגשי שנמצא ביצירותיו של וגנר המשיך להדהד במוזיקה של דביסי.

אם כן נראה כי דמותו של וגנר הופנמה במקום גבוה בהיררכיית הדמויות המופנמות של דביסי ואולי אף עלתה לרמת עצמי מנהיג נוסף בתקופה מוקדמת של יצירתו.

האבולוציה שמעבר לווגנר

בעוד שהשפעתו של וגנר הייתה בעלת חשיבות עליונה, דביסי ביקש בסופו של דבר לבסס זהות מוזיקלית מובחנת שתתאים יותר לאסתטיקה ולרגישויות הצרפתיות. שינוי זה היה כרוך באימוץ השפעות ממקורות אחרים, כגון שירה סימבוליסטית צרפתית, אמנות אימפרסיוניסטית ומוזיקה לא מערבית. התרחקותו של דביסי מווגנר ניכרת בביקורתו המפורסמת על המוזיקה של וגנר כ"שקיעה יפהפייה שנחשבה בטעות לשחר".

סינתזה של השפעות

מקובל כי סגנונו הבוגר של דביסי הוא סינתזה של השפעה וגנרית עם השראות אמנותיות ומוזיקליות אחרות:

שירה סימבוליסטית: משוררים כמו סטפן מאלרמה ופול ורלן העניקו לדביסי השראה ליצור מוזיקה שהדגישה אווירה ומצב רוח על פני נרטיב וצורה מסורתיים.

גמלאן ג'אווה: מוזיקת הגמלאן שדביסי נתקל בה בתערוכת פריז בשנת 1889 היוותה השראה לשימוש שלו בסולמות חדשים, גוונים ומבנים ריתמיים.

הבארוק הצרפתי והמסורות הקלאסיות: הערצתו של דביסי למלחינים צרפתים כמו ראמו השפיעה על חוש הבהירות, הצורה והקישוט שלו.

לסיכום, בעוד ריכרד וגנר בולט כדמות משפיעה בהתפתחותו האמנותית של דביסי, גאונותו של דביסי טמונה ביכולתו לשלב השפעה זו עם מגוון רחב של השראות אחרות, ובסופו של דבר לעצב שפה מוזיקלית ייחודית ומהפכנית.

בעצם אם נתבונן [לאחר שפרסנו מגוון דמויות שהשפיעו על דביסי ואולי החסרנו בטעות אחדים], הרי נטען כעת כי דמויות מהילדות הנערות והבגרות המוקדמת היו בעלות פוטנציאל להפוך לדמויות המנהיגים הפנימיים למשל אימו ואולי מנטורים מסויימים כאשר לדמות אימו מצטרפות אולי נשותיו כל אחת בתקופתה ואולי אמה ברדק עימה היה לו קשר נפשי הדוק. לצד זאת היו אמנים כמו וגנר בתקופה מסויימת או מונה , רדון ומוסיקאים יפניים למשל שעלו בתקופות מסוימות בהיררכיית הדמויות המופנמות. אולי ניתן לטעון כי בתקופת יצירה מאוד אינטנסיבית אולי מי מהם שהשפיע מהותית על היצירה אף החליף את המנהיג הפנימי הקודם וקיבל את מקומו [בהסכמת המנהיג הקודם] לתקופת היצירה. כאמור יתכן וזה מאפיין אמנים יוצרים בכך שהאומנים האחרים הנותנים להם השראה ניכרת מחלחלים ומופנמים בדירקטוריון הדמויות, עולים בהיררכיה ואף לעיתים נוטלים את הגה הדירקטוריון כעצמי מנהיג לצד המנהיג הפנימי הקודם המאפשר זאת. כמובן שבניתוח של דירקטוריון הדמויות והשפעתו רצוי להסתמך על עובדות חיים, ראיונות עם האמן והאנשים העוטפים אותו ואוטוביוגרפיה אם קיימת.

לבסוף נציין כי המוזיקה של דביסי הותירה את חותמה על מגוון עצום של מלחינים מהמאה ה-20, אפילו דמות ענקית ואיקונוקלסטית כמו סטרווינסקי, שניגן את הפרטיטורה של פולחן האביב שלו עם דביסי לפני ביצועה הראשון הידוע לשמצה ב-1913; עוד אחת מיצירותיו הרדיקליות ביותר של סטרווינסקי, הסימפוניות של כלי נשיפה, הוקדשה לזכרו של דביסי. יצירותיו המוקדמות של ברטוק מראות גם את השפעתו של דביסי, וכך גם המוזיקה של מלחינים שונים לחלוטין כמו דליוס, בריטן (ביצירותיו המוקדמות, לפחות) ומסייאן. כמו בולז, במחצית השנייה של המאה היו ליגטי ואפילו סטיב רייך חייבים לו, ובקרב מלחינים בריטים, אוליבר קנוסן וג'ורג' בנימין הודו שניהם כמה הם חייבים לו.

השפעתו של דביסי התרחבה הרבה מעבר לעולם ה"קלאסי". דיוק אלינגטון למד רבות מהפרטיטורות של דביסי, בעוד שהרבה מהשפה ההרמונית שבה השתמש ביל אוונס, הן בנגינת הסולו שלו והן בעבודתו עם מיילס דייוויס, מגיעה גם ממוזיקת הפסנתר של דביסי. כאן אנו רואים כיצד דביסי עצמו הופך כפי הנראה לדמות מופנמת בדירקטוריון הדמויות של אמנים אחרים שהושפעו ממנו. דבר מעניין המראה עץ מסועף של השפעות העובר דרך דמויות אמנים מופנמות מדור אמנים אחד לבאים אחריו.

לרשום תגובה